תפריט
צביעה וחיפוי דקורטיבי של חזיתות מבנים

צביעה וחיפוי דקורטיבי של חזיתות מבנים


צביעה חיצונית למבנים: צביעת מבנים (ציפוי) וחיפוי דקורטיבי למבנים וחזיתות מבנים נחשב בתפיסתנו כתהליך משלים וסופי לתהליך הראשוני של שיקום ושחזור הבטונים.

עם זאת, על אף היותו תהליך דקורטיבי הוא טומן בחובו מערכות חומרים וגמרים המאפשרות ללקוח להאריך את קיים המבנה ולשפר את מרכיב התחזוקה של המבנה לאורך שנים.
מנעד האפשרויות הדקורטיביות כשכבת גמר סופית המוצע ללקוח הינו רחב ומלא, מרוכזות מטה מרבית הפתרונות והמערכות הנפוצות בשוק הישראלי:

מערכת הטיח מהווה שכבת כיסוי צמנטית עבה לבטון הקיים (5-50 מ"מ). פרט לחשיבותה הדקורטיבית כמערכת "מיישרת" המתגברת על הבליטות ועקמומיות שלד הבטון, תפקידה הנוסף הינה להוות תשתית איתנה למערכות הדקורטיביות הסופיות (ציפוי, חיפוי או צבע).

בחברתנו אנו רואים את מערכת הטיח כמפתח חשוב להארכת הקיים במבנה והצלחת הפרויקט, ולכן נעשה שימוש במערכות טיח מאושרות ועמידות לסביבה ימית בהתאם לתקן ישראלי 1920.

מערכות טיח מסוג זה מאופיינות בחוזק שליפה טוב מהרגיל, בתערובות מוכנות לערבוב ללא תוספות חול או צמנט אחר (אשר עלולות להכיל מלחים ולהגביר את התהליך הקורוזיבי של המבנה). במקרים מסוימים אף נוסיף תוסף "לטקס" לשיפור ההדבקות והאטימה של מערכת הטיח.

צביעת מבנים ו/או ציפוי במערכת שליכט או שפכטל דקורטיבים כחלק מתהליך של חיפוי דקורטיבי למבנים וצביעת מבנים, הינו פתרון המעניק לחזיתות מראה שליכט דקורטיבי מחוספס או חלק ובנוסף מעניק מימד גמישות למערכת החיפוי המיושמת, ולאורך שנים מאפשר גישור על פני סדקים העלולים להיווצר בשכבות הטיח. עובי שכבת השליכט מאופיינת ב 1-3 מ"מ (כתלות בטקסטורה) ומאפשר ללקוח בחירת גודל אגרגט קיים בתערובת מוכנה לשימוש, לקבלת טקסטורת מראה גס או עדין בהתאם לדרישה, לרבות גוון מתוך מניפת גוונים רחבה. שיטת היישום הינה ידנית בעזרת מאלג' המעניק למערכת את הטקסטורה הרצויה בעת היישום. יש לציין ולומר כי סוג הטקסטורה בצביעה חיצונית למבנים תשפיע במרוצת השנים על ניקיון החזית-כאשר חרירים גדולים ימשכו אבק ולכלוך אל מול מראה עדין וחלק בעל כמות לכלוך ואבקה נמוכים יחסית.
ציפוי במערכת צבע אקרילית גמישה חד רכיבית הינו פתרון המעניק לחזיתות מראה כיסוי בצבע אקרילי בעל תוספי לטקס (דבקים) ובדומה למערכות השליכט הגמישות מעניק יכולת גמישות וגישור על פני סדקים. מרבית היצרנים מתחייבים על עמידות המערכת בקרני שמש UV. עובי המערכת המיושמת נמדד ביחס של גרם למ"ר (400-800 גרם למ"ר בעובי משתנה של 200-800 מיקרון כתלות בטקסטורה ובמידת הדילול), מרבית היצרנים מאפשרים בחירת סוגי מראה טקסטורה חלק עד מגורען וגס ('קליפת תפוז'). לשיטת היישום משמעות לאופן המראה הסופי והינה אפשרית בגלילה, הברשה, התזה במערכות איירלס בוכנתיות או בעזרת אקדח קוני ייעודי מוזן לחץ אוויר נמוך (נקרא גם 'אקדח טמבורטקס') לקבלת טקסטורה מושפרצת. * למערכות הגמישות נלווה יסוד (פריימר) על בסיס ממיס (טרפנטין) המהווה שכבת קישור והדבקות לתשתית צבע קיים או לתשתיות בטון/טיח.

ציפוי במערכת צבע תעשייתית דו רכיבית

"הרולס רויס של עולם הצבעים"
מערכת זו מאפשרת הארכת קיים לחזיתות מבנים ואלמנטי בטון לאורך שנים.
הציפוי מעניק למבנים באזורי קורוזיה מתקדמים (כגון קו החוף) הגנה ועמידות בפני מלחים, כימיקלים (מסוגים שונים) וכן עמידות מלאה בקרני שמש UV.
מערכת הציפוי מורכבת משכבת יסוד (פריימר) דו רכיבי על בסיס אפוקסי הנקשר לתשתית הקיימת ושכבת עליון פוליאוריתני דו רכיבי עמידת UV.

אופן הערבוב של החלקים A ו B הינו קריטי להכנה נאותה של הציפוי המיושם. המערכת מאופיינת בעמידות לאורך שנים בסביבה קורוזיבית בהתאם לתקני קורוזיה ושיקום בטונים וכן בעלת יכולת פרמאביליות גבוהה (אטימות וחדירות מיטבית) המעניקות למעשה שכבת איטום לחזיתות המבנה. עובי המערכת המיושמת הינו כ 180-220 מיקרון ומרבית היצרנים מאפשרים סוגי טקסטורה מט / משי / עדין מתוך מניפת גווני RAL יש לציין כי סוג הטקסטורה משפיע על אופן התחזוקה של חזיתות המבנה ויכולת השטיפה במים.

* מערכות ציפוי תעשייתיות לבטון הינן מודולריות ומשתנות בהתאם לטווח מוצרים רחב, לכן ניתן להתאים פתרונות מרובים בהתאם לאפיון מערכת הציפוי.

תהליכי יישום ואינטגרציה בין מערכות השפעה קריטית על הצלחת הפרויקט.

כחלק מתהליך חיפוי מבנים שילוב של מערכות שיקום בטונים יחד עם מערכות טיח וגמר דקורטיבי על שלל סוגיהן מחייבות שימוש במערכות חומרים היודעות "לדבר זו עם זו" , לאפשר רצף בין המערכות השונות ללא יצירת כשל בין השכבות.
לכן, בכל פרויקט נדרש מפרט מלא ורחב המגדיר את המערכות והקשר ביניהן – לרבות זמני אשפרה, סוגי משפחות צבע מיושמות, סוגי דבקים ואינטרוול זמן היישום (חלון הזמנים) בין מערכת למערכת.

** בפרק התקנה וחיזוק חיפויים נסביר על פתרונות דקורטיביים של מערכות חיפוי יבשות.

למידע נוסף על חיפוי מבנים.