תפריט
איטום שלילי בטכנולוגיות קריסטלים והזרקות

איטום שלילי בטכנולוגיות קריסטלים והזרקות


כל מה שרציתם לדעת על איטום שלילי בהזרקה:

מלבד מערכות האיטום המוכרות והמסורתיות המשמשות (לרוב) לאיטום פוזיטיבי (חיובי) חברתנו עוסקת בהטמעה ולימוד של טכניקות איטום מתקדמות על מנת לשכלל את טווח הפתרונות המוצעים ללקוחותיה ולהעניק מעטפת איטום מלאה גם במקרים הדורשים תכנון מיוחד.

איטום בטכניקת הזרקה מתבצע על ידי שימוש במערכות חשמליות או פנאומטיות להזרקה בלחץ נמוך או בינוני של סוגי חומרים פוליאוריתניים נוזליים (דו או חד רכיביים), חומרי ג'ל אקריליים או חומרי מליטה קריסטליים לסדקים קיימים במשטחי בטון יצוקים או מותזים.
לסוגי החומרים המוזרקים תכונות ייחודיות של יצירת 'ריאקציה' במגע עם לחות או מים. כחלק מתהליך הטיפול מוזרקים בלחץ לתוך סדקים או חללים (לרבות כיסי סגרגציות) חומרים היוצרים תגובה כימית של תפיחה ו/או התמצקות בעת מגע עם מים או רטיבות ועל ידי כך "נסתם" הסדק או החלל ונמנעת חדירת מים דרך הקיר לתוך המבנה.שיטת איטום בהזרקה מתאימה למקומות שיש בהם חדירת מים (מי תהום או מי גשם) לרוב במבנים תת קרקעיים: מרתפים, פירים, חניונים, מקלטים בהם נדרש איטום שלילי. עם זאת, ניתן לבצע איטום בהזרקה הן מהצד החיצוני (צד חיובי) והן מהצד הפנימי של המבנה (צד שלילי) כנגד לחץ המים החודרים מבחוץ.

לוגיקה עקרונית ליישום איטום שלילי בהזרקה:

  • מיפוי, בחינת וסימון כל הסדקים המחייבים טיפול איטום
  • בדיקת מצבו של הבטון ועוביו
  • ביצוע קידוחים בבטון, להחדרת שסתומי הזרקה (פקרים) בזווית מתוכננת

* שיטת איטום זו מחייבת כוח אדם מקצועי, מיומן ומוסמך על ידי יצרן/יבואן החומרים.

מערכות איטום קריסטלי נועדו על מנת להעניק מענה לאיטומים שליליים וחיוביים. המערכת מאופיינת כתוסף ליציקות בטון או כמערכת יישום לאחר בניית שלד/אלמנט הבטון.
המערכת מיושמת על ידי מריחה או הספגה (אימפרגנציה) של חומר האיטום בתשתית הבטון המיועד לאיטום. תכונות החומר הקריסטלי הינן להיספג 'ולנדוד' בתשתית הבטון ובמהלך המפגש עם לחות ומים נוצר תהליך קטליטי של ריאקציה והתגבשות החומרים ועל ידי כך מניעת מעבר מולקולות נוזלים באופן מהיר אך עם זאת, מאפשר מעבר של מולקולות אוויר בתשתית. הטיפול 'מחסן' את תשתיות הבטון והריאקציה יכולה לקרות גם כעבור שנים מעת יישום המערכת.
הטכניקה מוכחת כבעלת יתרונות משמעותיים בהארכת הקיים של מבנים, מניעת היווצרות קורוזיה וחלודה

, עמידה בפני כימיקלים וקרבונציה-ניתנת ליישום במצבי איטום שלילי וחיובי כאחד.

איטום שלילי בהזרקה

לוגיקה עקרונית ליישום מערכת איטום קריסטלית:

  1. ביצוע תהליך מקדים של שיקום בטונים.
  2. מיפוי אזורים מיועדים לאיטום קריסטלי.
  3. יישום המערכת בהברשה, גלילה או התזה בצדו החיובי או השלילי של המשטח.

* שיטת איטום זו מחייבת כוח אדם מקצועי, מיומן ומוסמך על ידי יצרן/יבואן החומרים.

הליך איטום שלילי בהזרקה

איטום שלילי בהזרקה הוא הליך של שאיבת חומר על בסיס מלט, מבוסס פוליאוריטן, על בסיס אפוקסי או אקרילט, לתוך מבנים פגומים או סדוקים כדי לאטום דליפות בצורה מאובטחת, לתקן מבנים שנפגעו ולהפוך אותם למים שוב לטווח הארוך.

תהליך הזרקת איטום שלילי נעשה על ידי הזרקת שרפי אקרילט פוליאוריטן ורקמות מלט לדיס נגד זרימת מים בלחץ גבוה. סוג זה של איטום מבוצע על ידי צוות מיומן ביותר שקיבל הכשרה מקצועית.

שיטות איטום הזרקה משמשות אך ורק לעבודות תיקון כאשר הבניין נתקל בכשל. שיטות הזרקה כוללות יישומים בלחץ נמוך והזרקה בלחץ גבוה.

הבעיות הנפוצות ביותר באיטום בטון הן תוצאה של סדקים בבטון. ניתן לתקן סדקים אלה על ידי מריחת שרף אפוקסי בכדי לקשור את הבטון בצורה מבנית ולעצור את נדידת המים. במקרה זה משתמשים בדרך כלל בהזרקה בלחץ נמוך.

במבנים ישנים רבים, מחסום הזרימה הלח עלול להתחיל להיכשל, וכתוצאה מכך עולה הלחות דרך עבודות הלבנים. לעתים קרובות הדבר אומר שיש להתקין מסלול לח חדש. במקרה זה, פעולת התיקון הנפוצה ביותר היא הזרקת נוזל .

כשלים הנוצרים מנזקי מים קיצוניים יותר מחייבים הזרקה בלחץ גבוה של איטום פוליאוריטן באמצעות אריזות מותקנות. ישנם שני סוגים של מוצרים: הידרופובי והידרופילי.

מוצרים הידרופוביים אינם אוהבים מים ודוחפים את המים משם במהלך התגובה. מוצרים אלה מתרחבים במהירות  ונרפאים לקצף נוקשה.

מוצרים הידרופיליים דורשים נוכחות של מים כדי שהתהליך יעבוד. מוצרים אלה אידיאליים לעצירת נזילות מים בסדקים קטנים. הם יוצרים אטימה גמישה הדוקה שתתרחב ותתכווץ עם שינוי הלחץ והטמפרטורה